נושאים חמים

בג"ץ הורה לבטל 30 ק"מ מגדר ההפרדה

השופטים קבעו כי יש להעדיף תוואי שאינו "מכניס 35 אלף פלסטינים למכלאות". ראש מינהלת הגדר: אין תוואי חלופי

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

בג"ץ ביטל הבוקר תוואי של 30 ק"מ מתוך 40 ק"מ של גדר ההפרדה מצפון מערב וממערב לירושלים, שעמדו במחלוקת בעתירות נגד תוואי הגדר. מדובר בתוואי שבין מכבים ממערב, העובר במבשרת ציון ועד לגבעת זאב, שנפסל כמעט כולו.

השופטים אהרן ברק, אליהו מצא ומישאל חשין, הקדישו את החלטתם לדיון בשאלת המידתיות - האיזון שבין שיקולים ביטחוניים לפגיעה באוכלוסייה הפלסטינית - וקבעו שאף שהתוואי שהציעה המדינה מספק את מידת הביטחון הגבוהה ביותר, יש להעדיף תוואי אחר המאזן כראוי בין שיקולים אלה. השופט ברק אמר כי "התוואי הנוכחי מכניס 35 אלף פלסטינים לחיים בתנאי מכלאות".

בהתמקדו בשאלת האיזון הראוי - הגיע בית המשפט למסקנה שרוב הקטעים בתוואי 40 הק"מ שבהם הוא דן אינם מידתיים, ועל כן ביטל את רוב צווי התפיסה הנוגעים לאזורים אלה. השופטים מדגישים כי התוואי שקבעה המדינה פוגע באופן כה קשה באוכלוסיה המקומית, עד כי אין ברירה אלא לחפש תוואי אחר, אפילו אם הוא פחות ביטחוני.

הדיון בתוואי הר אדר, שהשופטים הגדירו בעייתי, הוחזר לעיון מחדש אצל המפקד הצבאי. הקטע היחיד שאושר בתוואי הנוכחי הוא הקטע המערבי, הסמוך למכבים.

השופטים אף פסקו כי למדינה אין סמכות להקים גדר משיקולים מדיניים-פוליטיים, אולם החליטו כי במקרה הנוכחי העותרים לא הצליחו להוכיח כי אכן תכלית הגדר היתה לספח שטחים. עוד אמרו כי בשיקולים לקביעת תוואי הגדר יש לקחת בחשבון את אמנת האג, ז'נבה וכללי המשפט המינהלי הישראלי

ההחלטה תשפיע על כל פרוייקט הגדר

עו"ד מוחמד דחלה, שייצג את העותרים, אמר כי בית המשפט העליון הכיר בפגיעה בתושבים ובפלאחים המקומיים ובכך שאי אפשר לקחת 50 אלף דונם לצורך הקמת הגדר. הוא הכיר בכך שלא ניתן להפוך יישובים פלסטינים למובלעות ולנתק אותם מעיר המחוז הסמוכה. "יש מידה ראויה של ביטחון, אבל יש גם מידה דרושה של הגנה על זכויות התושבים", אמר דחלה.

לפסק הדין השלכות רחבות ביותר: באופן פורמלי הפסיקה נוגעת ל-40 ק"מ מהגדר המתוכננת, מאזור מכבים ועד לגבעת זאב, אולם למעשה עשוי פסק-הדין להשפיע על כל פרויקט גדר ההפרדה.

במהלך הזמן בו התבררה העתירה, צומצם צו הביניים שמנע את המשך הקמת הגדר. לצבא התאפשר למעשה לפני חודשים להמשיך בעבודות התשתית. זאת לאחר התחייבות כי אם יוחלט לפסול את התוואי, יפצה הצבא את התושבים, וגורמי הצבא יפעלו להשבת המצב לקדמותו.

סמנכ"ל משרד הביטחון אמר כי פסיקת בג"ץ לגבי גדר ההפרדה תגרום "נזק כמעט בלתי הפיך". לדבריו, "מטרת הגדר בהירה וברורה - להציל אנשים מפיגועים".

מערכת וואלה! חדשות מוסיפה:

נצח משיח, ראש מנהלת גדר הביטחון, אמר לאחר החלטת בג"ץ כי ככל שמתקרבים לירושלים, נעשה התוואי מורכב יותר. משיח ציין בראיון לגלי צה"ל כי אין לגדר תוואי חלופי, וכי ניתן לבצע תיקונים נקודתיים של עשרות או מאות מטרים. משיח הוסיף כי משרד הביטחון לא הצליח להגיע לפשרה עם העותרים.