נושאים חמים

ביקורת אמריקאית על בניית הגדר באריאל

משרד החוץ האמריקאי: הגדר מהווה בעיה. בנייתה מנוגדת להסכמת בוש ושרון בחודש אפריל, כי הגדר תהיה זמנית ולא תפגע בפלסטינים

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

דובר משרד החוץ האמריקאי, ריצ'ארד באוצ'ר, מתח אתמול ביקורת חריפה על ישראל בעקבות הדיווחים האחרונים על בניית גדר ההפרדה באזור אריאל בניגוד להסכמות שהושגו עם ארה"ב.

באוצ'ר אמר כי "עמדתנו היא ברורה - הגדר מהווה בעיה". הוא ציין כי הבעיה עם הגדר היא בכך שהיא קובעת מראש את גבולות הקבע, בכך שהיא גורמת להחרמת שטחים של פלסטינים ובהכבדה שהיא יוצרת על חייהם של הפלסטינים בשטחים. "זו הגישה שהצגנו לישראלים", אמר באוצ'ר והוסיף: "אנו פעילים כל הזמן בעניין זה ונוסיף להיות פעילים".

בחילופי המכתבים בין הנשיא בוש לראש הממשלה, אריאל שרון ב-14 באפריל, סוכם כי ישראל תדאג לכך שגדר ההפרדה לא תפגע בתושבים הפלסטינים וכי היא תהיה זמנית ולא קבועה, באופן שלא יכריע מראש את שאלת גבולות הקבע.

שלשום פירסם "הארץ" כי ישראל החלה בפעולות לבניית גדר ההפרדה ממזרח לעיר אריאל ולהתנחלויות קדומים ועמנואל. לפני כשבועיים מסרו נציגי משרד הביטחון לפלסטינים מהעיירה סלפית, שמדרום לאריאל, צווי הפקעה ראשונים לקרקעות שעליהן תיבנה הגדר - שתגיע למרחק של כ-20 קילומטרים מהקו הירוק.

ראש מינהלת פרויקט קו התפר במשרד הביטחון, נצח משיח, אמר ביום ראשון ל"הארץ" כי בניית קטעי הגדר ממזרח לאריאל, עמנואל וקדומים תושלם לפי התכנון עד מאי 2005.

האמריקאים תבעו לבטל את הגדר סביב ההתנחלויות בגדה

לפני כשבועיים נפגשו נציגי המינהל האזרחי באזור עם גורמים פלסטינים רשמיים, והציגו להם את הצווים בצירוף מפה המפרטת את השטח שיופקע: קטע באורך 3.5 קילומטרים וברוחב 100 מטר, בין אריאל לסלפית. צווי הפקעה נוספים באזור עמנואל, באזור קרני שומרון ובאזור קדומים יתפרסמו בשבועות הקרובים, ולאחר מכן תחל בניית הגדר בלב הגדה.

השטחים שיופקעו באזור סלפית הם החלק הדרומי של מה שמכונה במערכת הביטחון "ציפורניים" - קטעים של גדר ההפרדה שיקיפו את ההתנחלויות הגדולות בגדה ממזרח. ה"ציפורניים" העיקריות בקטע זה של הגדר מתוכננות סביב קדומים בצפון; עמנואל וקרני שומרון במרכז ואריאל בדרום.

בעתיד מתוכננות הציפורניים להתרחב למה שמכונה "אצבעות" - ולהתחבר לקו הירוק. קטע זה של גדר ההפרדה, אם יוקם בתוואי המתוכנן, יספח שטח של 150 קמ"ר מהגדה לשטח ישראל.

גורמים אמריקאיים תבעו בתחילה לבטל קטע זה בגדר. לאחר מכן סוכם שב-2004 יושלמו "הציפורניים" ממזרח להתנחלויות וב-2005 יושלם חיבור קטעים אלה לקו הירוק. ואולם, כאמור, קיימת הבנה בין וושינגטון לירושלים כי ככלל, תוכניות בניית הגדר באזורים אלה יידחו.