נושאים חמים

איילנד: מתכנני תוואי הגדר נכשלו

ראש המועצה לביטחון לאומי דיבר אתמול בוועידת מדיניות הביטחון במינכן. עוד אמר: ישראל חייבת לנקוט צעדים לשיפור המצב

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

ראש המועצה לביטחון לאומי, האלוף במילואים גיורא איילנד, הודה אתמול בהרצאה במינכן בליקויים בתכנון תוואי גדר ההפרדה בגדה המערבית ובמימוש התכנון. הגדר, אמר איילנד, "חיונית, לגיטימית וארעית", אך מתכנני התוואי נכשלו בחיזוי כל השפעותיו על חיי פלסטינים חפים מפשע. עתה, הוסיף איילנד, חייבת ישראל ללמוד את מלוא משמעותה של הגדר ולנקוט בצעדים יעילים לשיפור המצב, "בכלל זה, במקומות הנחוצים, שינוי הנתיב המקורי של הגדר".

בהופעתו הראשונה בחו"ל כיועץ ראש הממשלה לביטחון לאומי, נמנע איילנד מאיזכור מפורש של תוכנית שרון לפינוי ההתנחלויות מעזה. איילנד, שהיה עד סוף 2003 ראש אגף התכנון בצה"ל, הציג את הצעדים החד-צדדים שיוזמת ממשלת שרון כחלופת אין-ברירה, נחותה בעליל מ"מפת הדרכים". ישראל, אמר איילנד, עודנה מחוייבת לנאום הנשיא בוש מיוני 2002, בדבר חזונו למזרח התיכון. חזון זה "הוא הבסיס המועדף למו"מ, אך אם בחודשים הבאים יתברר כי יישום מפת הדרכים אינו אפשרי, לא תהיה לישראל חלופה אחרת אלא ליזום הינתקות חד-צדדית". יוזמה כזו, לדבריו, "תשקף החלטה מצידנו להתחיל בתהליך של היפרדות בין שני העמים".

לקח הנסיגה מלבנון, הדגיש איילנד, מלמד כי אין שחר לטענה כי די בפינוי ישראלי של שטחים ערביים כדי להביא לפתרון הבעיות. למרות מאמץ ישראל לדקדק בהיערכות על הגבול הבינ"ל ולהזיז את הגדר בהתאם, לעתים במטרים ספורים ובמקום אחד ב-40 סנטימטרים, ממשיך חיזבאללה לנהל נגד ישראל מלחמה בצפון ובשטחים, להציב איום אסטרטגי מהותי על צפון ישראל ב-10,000 הרקטות שבידיו - והוא עלול לגרור את ישראל וסוריה לעימות צבאי נרחב ביניהן, גם בניגוד לרצונן.

בהיעדר סיכוי ממשי להסדר שיושג במו"מ, אמר איילנד, הברירה שבפני ישראל היא בין המשך שפיכות הדמים והמבוי הסתום לבין פעולה - חד-צדדית במקרה הצורך - "במאמץ לייצר מציאות חדשה וטובה". ישראל תמשיך להעדיף חזרה למו"מ, כאשר הנסיבות יאפשרו זאת, בהבינה כי הסדר יציב וקבוע יחייב הבנה דו-צדדית.

איילנד ייצג את ממשלת ישראל בדיון פומבי בסוגיית "המזרח התיכון לאן", בוועידת מדיניות הביטחון ("ווהרקונדה") שנערכה שלשום ואתמול במינכן, זו השנה ה-40. בדיון השתתפו גם עבדאללה מלך ירדן, שר החוץ של פקיסטן והיועץ לביטחון לאומי של הודו. בוועידה השתתפו, בין השאר, גם שרי ההגנה של גרמניה, בריטניה וצרפת, ושגריר ישראל בברלין, שמעון שטיין.