נושאים חמים

הגדר תוזז לכיוון הקו הירוק

כך טוען מקור מדיני בכיר. רוב המובלעות שתוכננו סביב כפרים פלסטיניים יבוטלו. הטיוטה הראשונית של "תוכנית ההתנתקות" של שרון תוצג בקרוב

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

תוואי גדר ההפרדה יקוצר ויוזז מערבה, לכיוון הקו הירוק, ורוב המובלעות שתוכננו סביב כפרים פלסטיניים יבוטלו - כך אמר מקור מדיני בכיר. לדבריו, אין כוונה לבצע תכנון מחדש של כל תוואי הגדר, אלא "קיצורים מצטברים".

מנהל לשכת ראש הממשלה, דב וייסגלס, אמר בפגישה עם קבוצת מזרחנים בשבוע שעבר, כי המחלוקת על תוואי הגדר מסתכמת בפער של כ-200 קילומטרים בין התוכנית שאישרה הממשלה, לבין הקו שמציעים מתנגדי הגדר. הוא העריך שהתוצאה הסופית תהיה "באמצע", כלומר אורך הגדר יסתכם בכ-600 ק"מ (לעומת תוואי באורך כ-700 ק"מ המתוכנן כיום).

התוואי המתוקן של הגדר יוסבר השבוע לשליחי הממשל האמריקאי שיבקרו בישראל, סטיב הדלי ואליוט אברמס מהבית הלבן, וויליאם ברנס ממשרד החוץ. השלושה יבואו לירושלים לשמוע פרטים על "תוכנית ההתנתקות" של ראש הממשלה, אריאל שרון. הם ייפגשו עם שרון, וייסגלס והיועץ לביטחון לאומי, גיורא איילנד, המופקד על גיבוש התוכנית.

איילנד יציג לשרון מחר או מחרתיים את הטיוטה הראשונה של התוכנית. בסוף השבוע אמרו בלשכת ראש הממשלה, כי טרם הוחלט סופית על פינוי כל ההתנחלויות מגוש קטיף, וכי קו הנסיגה מרצועת עזה ייקבע משיקולים צבאיים. בממשל האמריקאי מודאגים בעיקר מהשאלה מה יקרה בשטחים שתפנה ישראל, וחוששים מ"כאוס".

ישראל כבר הבטיחה שתמשיך בהזרמת מים, חשמל, דלק, חומרי גלם ושירותי יבוא ויצוא לרצועת עזה לאחר הפינוי. מ"מ רה"מ, השר אהוד אולמרט, נשאל בביקורו בוושינגטון ביום חמישי האחרון על היקף הפינוי המתוכנן, על לוח הזמנים ועל מה שיתרחש "בצד השני" לאחר הנסיגה. אולמרט אמר למארחיו, כי שרון "חצה את הרוביקון" בהחלטתו, ויצליח להעביר את התוכנית, עם משאל עם או בלעדיו. אולמרט העריך שהביצוע יחל ביוני או ביולי.

הכנסת תדון השבוע בתוכנית פינוי הרצועה

וייסגלס עסק בשבועות האחרונים בתכנון משאל-העם, בשיתוף פקידים ממשרדי הפנים והמשפטים. לפי התוכנית, המשאל יתקיים לפני הדיון בממשלה על תוכנית ההתנתקות, והוא לא יהיה מחייב. עדיין לא ברור כיצד תתבצע ההצבעה. חלופה אחת היתה משלוח מעטפות לבתי האזרחים, אך היא נדחתה, מחשש ששיעור ההשתתפות יהיה נמוך ויחזק בעיקר את המתנגדים לתוכנית. רעיון אחר הוא להציב תיבות הצבעה בקניונים ובמקומות ציבוריים.

שרון שוחח בסוף השבוע טלפונית עם עבדאללה מלך ירדן, עם מזכ"ל האו"ם, קופי ענאן, ועם ראש ממשלת נורבגיה קייל בונדוויק. ענאן, שקשריו עם שרון מצומצמים ביותר, שיבח אותו על הכוונה לסגת מעזה, ואמר שהצעד הבא צריך להיות בגדה המערבית. בתגובה מתח שרון ביקורת קשה על העברת הדיון בגדר ההפרדה לבית הדין הבינלאומי בהאג.

שרון יחל היום בפגישות עם שרי הממשלה, לעדכנם על התוכנית. הוא ייוועד הבוקר עם שר החוץ, סילבן שלום, ומחר עם השרים לימור לבנת ובנימין נתניהו.

שר הביטחון, שאול מופז, אמר בסוף השבוע שהוא תומך בפינוי יישובי גוש קטיף "כגוש אחד" לנגב או לגדה, כדי לשמור על המרקם החברתי שלהם. כ-300 מתושבי גוש קטיף, רובם בני נוער, הפגינו בערב שבת מול מעונו של ראש הממשלה בחוות השקמים. המתנחלים אמרו כי זוהי "יריית הפתיחה" במאבק נגד תוכנית שרון. סגן השר צבי הנדל אמר בהפגנה: "אנחנו הממשיכים של אריק שרון האמיתי - זה שלימד אותנו על חשיבותה של התיישבות". יו"ר מועצת חוף עזה, אבנר שמעוני, קרא לשרון: "אל תגרש אותנו מבתינו".

מליאת הכנסת תדון השבוע בתוכנית שרון לפנות התנחלויות ברצועת עזה.