נושאים חמים

המדינה תנמק חשאיות מתקן הכליאה 1391

בג"ץ קצב למדינה 45 יום למתן הסבר. המוקד להגנת הפרט טען בעתירה: המדינה מעלימה את העצירים במקום למשך שבועות ארוכים. עצירים במתקן העידו על יחס משפיל מצד הסוהרים

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

בג"ץ הורה היום למדינה לנמק בתוך 45 יום מדוע לא יוסר מעטה הסודיות מעל מתקן החקירה והכליאה 1391. בספטמבר הורו השופטים למוקד להגנת הפרט להגיש עתירה מתוקנת שתעלה לדיון את השאלה העקרונית: האם מותר למדינה להחזיק עצורים ביטחוניים במתקן כליאה סודי? שופטי בג"ץ, אליהו מצא, מישאל חשין ומרים נאור, החליטו על כך בתום דיון בעתירה שהוגשה בשמם של פלסטינים שנכלאו ב"מתקן 1391".

המוקד להגנת הפרט טען באמצעות עו"ד לאה צמל כי העצירים מוחזקים במתקן זה בלא ידיעת בני משפחותיהם ועורכי דינם, ולעתים מעלימה אותם המדינה בדרך זו לשבועות ארוכים. המדינה אישרה באחרונה כי המתקן קיים, אך טענה כי זהו בית סוהר צבאי רגיל הממוקם בתוך בסיס צבאי סודי.

כבר בראשית הדיון שאל השופט מצא את עו"ד שי ניצן מפרקליטות המדינה מדוע צריכה מדינה מתוקנת להחזיק עצורים במתקן סודי. ניצן השיב כי יש סיבות טובות להפעלת מתקן כזה, אבל המדינה מוכנה לפרט אותן רק בדלתיים סגורות. הוא ציין כי שרי משפטים ביקרו בעבר במתקן ולא מצאו בו פסול.

הוועד הציבורי נגד עינויים דרש בספטמבר מראש הממשלה, משר הביטחון ומהיועץ המשפטי לממשלה לבטל את הגדרתו של מתקן 1391 כ"כלא צבאי", ולחדול מלכלוא בו חשודים, נאשמים ומורשעים מכל סוג שהוא. פרקליטי הארגון, עורכי הדין אביגדור פלדמן ומיכאל ספרד, הדגישו כי אם הרשויות מעונינות להפעיל את המתקן ככלא רגיל, עליהן למסור אותו לניהול המשטרה הצבאית ולהעמידו תחת פיקוח וכן לפתוח אותו לביקורים של עורכי דין, נציגי הצלב האדום, ארגוני זכויות האדם וגורמי ביקורת אחרים.

פרקליטי הוועד הציבורי נגד עינויים טוענים כי החזקת אנשים במעצר במקום סודי, בלא פיקוח של ארגוני זכויות אדם ובתי משפט ובלא שיש לעורכי דין גישה אליו, מוכרת ממשטרים דיקטטוריים שבהם רודנים מעלימים את מתנגדיהם אל מחנות מעצר בלתי נודעים.

לטענת פרקליטי הארגון, העידו עצירים שהוחזקו במתקן זה על הנוהג לכסות את עיניהם שעות ארוכות, על התאים חסרי החלונות ופתחי האוורור, שבהם עושים את הצרכים בתוך דלי הנשאר בתוך התא ימים ארוכים. העצורים גם העידו על היחס הקשה שקיבלו מחוקריהם ומהחיילים המשמשים כסוהרים.