נושאים חמים

המורות החדשות לא מאמינות שישארו במקצוע

מחקר בקרב מורות בשנה הראשונה העלה כי רק 50% סבורות שימשיכו ללמד בעתיד. 80% סבורות שתפקידן הוא קודם כל "הקניית ערכים"

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

רק כמחצית מהמורות בשנה הראשונה לעבודתן מעריכות שימשיכו בהוראה בשנים הקרובות. זאת, אף שרוב המורות שנשאלו דיווחו כי ההוראה מעניקה להן תגמולים פנימיים והן מרגישות שהן מסוגלות להצליח במקצוע. כך עולה ממחקר חדש שנעשה ב"מכללת לוינסקי לחינוך" בתל אביב.

המחקר, שעשו הד"ר חנה עזר, יצחק גילת והד"ר רחל שגיא, הקיף כמאה בוגרות ההכשרה להוראה, שנמצאות בשנת עבודתן הראשונה. מהמחקר עולה, כי בקרב כל הבוגרות, המוטיבציה הפנימית לעבודה גבוהה יותר מזו החיצונית, וכי העיסוק בהוראה נתפס כמאפשר מימוש עצמי, מעניק תחושה של יעוד ושליחות, וכמאפשר התפתחות לאורך החיים.

בה בעת נמצא כי רק חלק קטן מהמורות ציינו שההוראה היא מקצוע שמעניק ביטחון תעסוקתי. לפי נתון נוסף מהמחקר, כמעט 80% מהבוגרות מעריכות את יכולתן ללמד כגבוהה. כאמור, על אף נתונים אלה, רק כ-50% מהבוגרות מעריכות כי ימשיכו ללמד בעתיד.

כאשר נשאלו מהו התפקיד החשוב ביותר של המורה, ענו 80% מהמשתתפות שהחשוב ביותר הוא "הקניית ערכים כלל-אנושיים", ו-50% ציינו את "מניעת אלימות והקניית התנהגות נאותה לתלמידים". שיעור דומה השיבו כי תפקידן המרכזי הוא לפתח את יכולתם האישית והייחודית של התלמידים.

לעומת זאת, שיעור קטן יותר של מורות ציינו כי תפקידן הוא להקנות ידע, להוביל להישגים לימודיים, לקדם שינויים או לחנך לאהבת המולדת.